Evropska komisija je začela dne 31.12.2021 posvetovanja s strokovno skupino držav članic za trajnostno financiranje in platformo za trajnostno financiranje o osnutku dopolnilnega delegiranega akta o taksonomiji EU, ki zajema določene plinske in jedrske dejavnosti. Dopolnilni delegirani akt o taksonomiji EU je bil objavljen s strani neodvisne evropske medijske mreže Euractiv, medtem ko pa se je Evropska komisija odločila, da tega dokumenta ne bo dala v javno posvetovanje, saj naj bi bilo o tej temi že dovolj javnih razprav.
Predlagani dopolnilni delegirani akt EU o taksonomiji v zajema tri jedrske dejavnosti, in sicer demonstracijske enote za napredne jedrske tehnologije, gradnjo novih jedrskih elektrarn z uporabo najboljših razpoložljivih tehnologij ter proizvodnjo električne energije iz obstoječih jedrskih objektov. Dokument prav tako vključuje tri dejavnosti, povezane s fosilnim plinom, in sicer proizvodnjo električne energije, soproizvodnjo toplotne in električne energije z visokim izkoristkom in pa daljinsko ogrevanje. Plinske dejavnosti so jasno navedene kot prehodne, kar pomeni da bodo v prihodnosti umaknjene iz taksonomije, ko bodo na voljo bolj trajnostno naravnane alternative. Zadnji datum za izvedbo plinskih projektov, ki bodo skladni s taksonomijo je 31. december 2030.
Stanje jedrske energije je v dopolnilnem delegiranem aktu EU o taksonomiji opisano precej dvoumno. Po eni strani dopolnilni delegirani akt ugotavlja, da so bili dokazi o znatnem prispevku jedrske energije k doseganjem ciljev s področja podnebnih sprememb obsežni in jasni. Beseda »prehodno« sicer ni niti v eni točki uporabljena v zvezi z jedrsko energijo, kar kaže na to, da je jedrska energija priznana kot pomemben prispevek k zmanjšanju podnebnih sprememb. Po drugi strani pa dokument vključuje klavzulo o časovni omejitvi za gradnjo novih in dolgoročno obratovanje obstoječih jedrskih elektrarn. Te morajo pristojni organi odobriti do leta 2045 oziroma 2040.
Predlagani dopolnilni delegirani akt EU o taksonomiji prav tako opisuje kriterije, katere morajo izpolnjevati posamezni jedrski projekti, ki želijo biti skladni s taksonomijo. Izstopajoče merilo narekuje, da morajo projekti nove jedrske gradnje temeljiti na »najboljši razpoložljivi tehnologiji«. To «merilo« bo European Nuclear Safety Regulators Group (ENSREG) revidirala vsakih deset let. Nov jedrski projekt mora biti v celoti skladen z Evropsko direktivo o jedrski varnosti in mora izpolnjevati tehnične kriterije standardov, predpisanih s strani International Atomic Energy Agency (IAEA) in Western European Nuclear Regulatory Association (WENRA). Predvsem je potrebno uveljavljati ukrepe za zaščito pred zunanjimi nevarnostmi, kot so poplave in druge ekstremne vremenske razmere.
Vzpostavljeni morajo biti skladi za odpadke in razgradnjo. Prav tako morajo biti na voljo operativno zmogljiva infrastruktura za shranjevanje nizko in srednje radioaktivnih odpadkov. Vzpostavljen mora biti tudi načrt za obratovanje odlagališča visoko radioaktivnih odpadkov do leta 2050, z opaznim napredkom pri realizaciji le tega. Nadaljnja zahteva določa omejitve pri uporabi jedrskega goriva. Pri novih jedrskih projektih se mora uporabljati gorivo, ki je odporno na nesreče. Določene so tudi zahteve za obveščanje in poročanje Evropski komisiji. Emisije toplogrednih plinov pa morajo biti v celotnem življenjskem ciklu manjše od 100 g CO2e/kWh.
Za obstoječe jedrske elektrarne, v katerih se izvajajo modifikacije z namenom podaljšanja življenjske dobe in za demonstracijske enote se sklicevanje na najboljšo možno razpoložljivo tehnologijo opusti. Evropska komisija je opozorila, da se bodo kriteriji za plinske in jedrske dejavnosti redno revidirali in posodabljali, skladno z razvojem tehnologije.
Platforma za trajnostno financiranje in strokovna skupina članic za trajnostno financiranje, s katerima se je potrebno posvetovati o vseh delegiranih aktih v skladu z uredbo o taksonomiji, sta imeli čas do 12. januarja 2022, da dodata svoje komentarje oziroma predloge. Komisija bo nato ustrezno analizirala morebitne komentarje in predloge in uradno sprejela dopolnilni delegirani akt EU o taksonomiji do konca meseca januarja 2022 ter ga potem poslala so-zakonodajalcem v nadaljnjo obravnavo.
Evropski parlament in Evropski svet bosta imela štiri mesece za obravnavo dokumenta. V skladu z uredbo o taksonomiji lahko obe instituciji zahtevata še dodatna dva meseca časa za pregled.
Ko se bo obdobje pregleda zaključilo in ob predpostavki, da noben od so-zakonodajalcev ne bo nasprotoval, bo dopolnilni delegirani akt EU o taksonomiji začel uradno veljati in se uporabljati.
Zgodovina jedrske energije in EU taksonomije
Evropska komisija je predstavila Akcijski načrt financiranja trajnostnega rasti v mesecu marcu leta 2018. Nato je dva meseca kasneje sprejela še sveženj meril. V mesecu juliju leta 2018 je tehnična strokovna skupina za trajnostno financiranje, ki jo je določila evropska komisija začela sodelovati pri razvoju enotnega klasifikacijskega sistema za trajnostne gospodarske dejavnosti Tehnična strokovna skupina je junija 2020 objavila tehnično poročilo o taksonomiji, v katero jedrska energija ni bila vključena »zaradi pomanjkanja informacij«.
Evropska komisija je nato zahtevala, da Joint Research Centre (JRC) pripravi tehnično poročilo o vidiku jedrske energije v povezavi s smernico »Ne povzročaj velike škode«. To poročilo bi nato pregledali dve skupini strokovnjakov, in sicer strokovna skupina na podlagi 31 člena pogodbe EUROATOM in Znanstveni odbor za zdravje, okolje in nastajajoča tveganja. Ocena JRC je temeljila na učinkih celotnega življenjskega cikla jedrske energije v smislu obstoječih in potencialnih možnih vplivov na okolje, s poudarkom na ravnanju z nastalimi jedrskimi in radioaktivnimi odpadki. Poročilo JRC ugotavlja, da jedrska energija ne škoduje zdravju oziroma okolju nič bolj, kot katerakoli druga tehnologija za proizvodnjo trajnostne energije.
V mesecu aprilu 2021 je Evropska komisija napovedala, da bo glede na rezultate tehničnega poročila JRC in glede na oceno pregleda obeh skupin strokovnjakov, jedrsko energijo vključila v dopolnilni delegirani akt k uredbi EU o taksonomiji. Ta isti dokument, bi vključeval tudi zemeljski plin, in sicer kot prehodno dejavnost, ki bi lahko kratkoročno pripomogla k razogljičenju.
Pregledi tehničnega poročila so bili zaključeni konec meseca julija 2021, vendar Evropska komisija ni želela podati nobenih namer glede jedrske energije in je preložila objavo dopolnilnega delegiranega akta EU o taksonomiji na konec leta 2021.
Vir: WNN