Glede na poročilo »Nuclear power and secure energy transitions: From today’s challenges to tomorrow’s clean energy systems«, lahko jedrska energija poveča energetsko varnost z zmanjšanjem odvisnosti od uvoženih fosilnih goriv, zmanjša emisije ogljikovega dioksida in pomaga državam pri prehodu na energetske sisteme, v katerih prevladujejo obnovljivi viri energije.
Jedrska energija je drugi največji vir energije z nizkimi emisijami takoj za hidroelektrarnami. Jedrske elektrarne obratujejo v 32 državah, pri čemer jih je 63 % starejših od 30 let.
Izvršni direktor IEA, Fatih Birol meni, da ima v današnjem kontekstu svetovne energetske krize, skokovito naraščajočih cen fosilnih goriv, izzivov energetske varnosti in ambicioznih podnebnih zavez, jedrska energija edinstveno priložnost za vrnitev. Vendar pa nova doba za jedrsko energijo nikakor ni samoumevna. Odvisna bo od vlad, ki bodo morale uvesti trdne politike za zagotovitev varnega in trajnostnega delovanja jedrskih elektrarn ter mobilizacije potrebnih naložb, vključno z novimi tehnologijami.
Prav tako se mora jedrska industrija hitro lotiti vprašanj glede prekoračitev stroškov in zamud na projektih, ki so ovirale gradnjo novih elektrarn v razvitih gospodarstvih. Posledično so razvita gospodarstva izgubila vodilni položaj na trgu, saj je 27 od 31 reaktorjev, ki so se začeli graditi od leta 2017, ruskega ali kitajskega tipa.
Poročilo je namenjeno obveščanju vlad in industrije, med pregledom svoje jedrske politike ter vključuje naslednja pomembnejša politična priporočila:
Podaljšanje življenjske dobe obstoječih elektrarn, ki so konkurenčne vetrni in sončni energiji.
Izogibanje jedrskim elektrarnam povečuje emisije in zmanjšuje varnost elektroenergetskih sistemov, vključno z razpoložljivostjo in nadzorom frekvence.
Ustvariti je potrebno okvire financiranja novih reaktorjev z mobilizacijo kapitala po sprejemljivi ceni in z delitvijo tveganja med vlagatelje in potrošnike.
Spodbujanje učinkovite varnostne regulative.
Rešitve za odlaganje jedrskih odpadkov z vključevanjem državljanov pri odločanju v postopku gradnje objektov visoko radioaktivnih odpadkov.
Pospešiti razvoj in gradnjo majhnih modularnih reaktorjev (SMR).
Dolgoročna podpora projektom, ki so izvedeni pravočasno in v skladu s proračunom.
Poročilo pravi, da ima trenutno jedrske reaktorje v gradnji 19 držav, pri čemer se pričakuje, da bodo gradnjo spodbudili tudi nedavni skoki cen nafte, plina in elektrike. V svoji viziji za leto 2050 bo gradnja potrebna v vseh državah, ki podpirajo jedrsko tehnologijo.
IEA predlaga, da bi polovica zmanjšanja emisij do leta 2050 izvirala iz novih tehnologij, vključno s SMR. Vladne politike in reforma regulativ sta potrebni za spodbujanje naložb v SMR. Zagotavljanje zasebnega financiranja bo zahtevalo trden in tehnološko nevtralen politični okvir, vključno na področju taksonomije ter okolja.
Potrebne so takojšne odločitve, da bi SMR omogočili pomembno vlogo pri energetskem prehodu v 2030-ih. SMR imajo namreč potencial za ponovno uporabo lokacij elektrarn na fosilna goriva, pri čemer lahko koristijo obstoječe prenose, hladilno vodo in delovno silo.
V odgovor na IEA poročilo je generalni direktor Svetovnega jedrskega združenja Sama Bilbao y León jasno dejala, da za nizkoogljično, trajnostno, cenovno dostopno in varno energetsko prihodnost, potrebujemo jedrsko energijo. Potrebno je usklajeno ukrepanje, da ohranimo obstoječe jedrske elektrarne in pospešimo uvajanje novih jedrskih zmogljivosti po vsem svetu.
IEA ima 31 članic. Ustvarile so ga industrializirane države po naftni krizi med leti 1973 in 1974. Njegovo poslanstvo je zastopanje vseh tehnologij z namenom globalnega dialoga o energiji, zagotavljanja verodostojnih analiz, podatkov, političnih priporočil in rešitev, da bi državam pomagali zagotoviti varno in trajnostno energijo za vse ljudi.
Vir: WNN