Skladno s sklepom Agencije RS za okolje dne 2.10.2020 je bilo potrebno za podaljšanje obratovalne dobe NEK do leta 2043 izvesti Presojo vplivov na okuje (PVO) in pridobiti okoljevarstveno soglasje. NEK je vlogo za pridobitev okoljevarstvenega soglasja na MOP predložil oktobra 2021 in s tem se je formalno pričel postopek pridobitve okoljevarstvenega soglasja. Vlogi sta bila predložena Projekt in Poročilo o vplivih na okolje.
Predpriprave
Navodila za izvedbo presoj vplivov na okolje za podaljšanje obratovalne dobe NEK je pripravila mednarodna delovna skupina tridesetih držav, ki sta jo vodila Nemčija in Velika Britanija. Skupino je bila ustanovljena v času ko je Slovenija predsedovala Konvenciji o presoji čezmejnih vplivov na okolje (Espoo konvencija). Skupina je obravnavala vse možne pravne in vsebinske situacije ter občutljivo razmerje med okoljskimi presojami, ki vključujejo varnost in upravljanje za zagotavljanje vseh tehničnih vidikov varnosti. Z izvedbo presoje vplivov na okolje, h kateri so pozivale tudi nevladne organizacije, je Slovenija ravnala skladno s mednarodnimi, evropskimi in slovenskimi predpisi.
Evropski kontekst
Celoten postopek pridobitve okoljevarstvenega soglasja je potekal v skladu z Espoo in Aarhuško konvencijo ter najnovejšimi navodili Ekonomske komisije Združenih narodov za Evropo (UNECE) za okoljske presoje v zvezi s podaljšanjem življenjske dobe. V postopku čezmejne presoje je sodelovalo pet držav (Hrvaška, Italija, Avstrija, Madžarska in Nemčija).
Presojo vplivov na okolje v postopku podaljšanje obratovalne dobe jedrske elektrarne je Ministrstvo za okolje in prostor izvedlo prvo v Evropi. V podobnem procesu izvajanja presoje vplivov na okolje sta še belgijski jedrski elektrarni Duel 1 in Duel 2 ter ukrajinska Rivne.
Tematike okoljske presoje
V okviru presoje vplivov na okolje so bile naslovljene vse okoljske tematike s poudarkom na:
Varno in zanesljivo obratovanje
V sklopu pridobitve okoljevarstvenega soglasja za podaljšanje obratovalne dobe je NEK pripravil Program ukrepov za zagotavljanje jedrske varnosti in izvedel vrsto investicij za izboljšanje jedrske varnosti. Osrednja investicija je bila izgradnja suhega skladišča za izrabljeno gorivo, katerega gradnja se je zaključila konec leta 2022. V letošnjem letu pa sledi prva kampanja prestavitve izrabljenega goriva iz bazena za izrabljeno gorivo v suho skladišče.
V sklopu presoje vplivov na okolje so bile upoštevane vse ugotovitve Uprave za jedrsko varnost (URSJV), ki že ves čas obratovanja NEK izvaja periodične varnostne preglede (ang. Periodic Safety Review – PSR) vsakih 10 let. Po vsake pregledu URSJV izda upravno odločbo glede jedrske varnosti. URSJV ugotavlja, da je NEK v tehničnem stanju, ki omogoča, da ni varnostnih tveganj v času normalnega obratovanja.